Instalatéři jsou také plynaři
Instalatéra si někteří lidé představují jako odborníka pro rozvody vody, odpadů a kanalizace, nahrávají tomu i některé starší české filmy, například „Hodíme se k sobě, miláčku“ z roku 1974, v němž ztvárnil instalatéra – meloucháře Vladimír Menšík. Povaha instalatérského řemesla se ale od té doby změnila a dnes bychom mohli tuto profesi docela bez problémů přejmenovat na „voda, topení, plyn“. Instalatéři zasahují u rozvodů vody, při topenářských pracích a všude, kde jsou v provozu plynová zařízení, tedy například kotle, kamna, sporáky a karmy. Můžete si tedy domů pozvat odborníky v situacích, které s těmito zařízeními souvisí:
Instalace nového výrobku – jestliže chcete vyměnit starou plynovou karmu za nový typ, anebo se karma porouchala a nemá význam ji již nechat opravit, pozvěte si domů instalatéra, který provede veškeré pracovní zásahy od A až do Z na klíč. Nepokoušejte se mu „fušovat“ do řemesla, nemuselo by to dobře skončit.
Demontáž před stěhováním – v povaze některých stěhovacích procesů bývá i demontáž plynových spotřebičů a opětovná instalace na novém místě, například pokud stěhujete rodinný dům a chcete si vzít s sebou nový plynový kotel nebo kuchyňskou plynovou varnou desku. Tehdy je tu pro vás opět k dispozici instalatér, který spotřebiče bezpečně odpojí, aby je bylo možno přestěhovat. Tuto práci nemůžete svěřit stěhovací firmě, stěhováci nemají oprávnění zasahovat do funkčních plynových spotřebičů.
Revizní činnosti – instalatéři na pohotovosti taktéž provádí revizní práce u všech typů plynových spotřebičů a zařízení. V domácnosti se to týká hlavně plynového kotle a karmy.
Havárie – když někde ucítíte plyn, neváhejte a zavolejte na nonstop havarijní službu, toto jsou velmi nebezpečné situace, které je třeba řešit ihned bez otálení. Instalatéři k takovým případům vyjíždí takřka okamžitě.