Co je to Andon systém


Je docela pravděpodobné, že máte doma výrobek, který byl zhotoven bez doteku lidské ruky na plně automatické výrobní lince. Například pokud otevřete pomazánkové máslo, možná vás napadne, že máslo bylo do kelímku plněno pomocí vstřikovací trysky, a že horní víčko také zatavil stroj. V současné době se strojní průmyslová výroba vyskytuje v mnoha odvětví lidské činnosti a těch příkladů, kde se s automatizací výroby setkáme, je celá řada.

kontrolní mechanismus

Jenže automatizace výroby, to není Perpetuum mobile, které pracuje samočinně jen tak samo od sebe, je to vždy jen stroj nebo seskupení strojů, které pracují tak, aby do výrobní fáze nemusel člověk přímo zasahovat, přičemž člověk je tu jako jeho správce, který přispěchá na pomoc v případě jakékoli závady. Žádná výrobní linka není stoprocentně bezporuchová, všude se mohou vyskytovat nějaké technické potíže například vlivem opotřebení materiálu u některých součástek, takže lze říci, že je zapotřebí nejen opravovat vzniklé poruchy, ale také je včas detekovat.

výrobní proces

Detekcí poruch u automatických výrobních linek se zabývá i systém Andon, signalizuje vzniklé poruchy tak, aby servisní pracovníci nemuseli obtížně bádat, kde se problém vyskytuje, a ztrácet tím čas. Andon systém sestává mimo jiné i z bezdrátových čidel a výstupního panelu, který situaci ve výrobě monitoruje nepřetržitě, a lze tedy nasadit servisního technika na patřičné místo velmi operativně, prakticky ihned po nahlášení závady. Čím pružnější je tento systém monitoringu závad, tím produktivnější výroba a možnost snížit cenu produkovaných výrobků.

Dobře uchopená automatizace výroby může lidem přinést celou řadu výhod a usnadnit nám všem život, ovšem je to jen technika, která je v lidských rukách, takže kam ji nasměrujeme, tam nám nám bude sloužit. Důležité je uvědomit si, že techniku lze použít konstruktivním způsobem, ale také ji zneužít pro negativní účely – na to bychom neměli zapomínat.