Ekologický domov


Už při plánování stavby nového společného domova je potřeba se zamyslet nad tím, jak nejméně bude bude zatěžovat životní prostředí po dokončení i jeho provoz. Stavební povolení je vydáváno jenom v případě, jestli bude dům splňovat energetickou náročnost třídy A nebo B. Do čehož spadá nejen kvalitní zateplení, ale rovněž i alternativní zdroje vytápění. Stejně tak je nutné nutné využít veškerých přírodních zdrojů, které jsou k dispozici. A recyklovatelnými materiály lze rovněž snížit i spotřebu vody. U které jsou nejsou zásoby neomezené. Velkou výhodou majitelů těchto ekologických domovů je fakt, že tím do budoucna ušetří i svoje nemalé finanční prostředky.

Nový domov

Kvalitní opláštění je tím nejdůležitějším krokem, kterým lze zabránit únikům tepla a to až o třicet procent. Pečlivě izolovat je potřeba i vstupní dveře do nově vybudovaného domova. A stejně tak zvolit i dobře těsnící okna. Nabízených v různých odstínech na stavebním trhu. A vybavit je venkovním stíněním. Kterým lze v létě zabránit přehříváním  interiéru. A v zimě zase pomůže udržovat požadovanou teplotu v něm. Stejně tak je potřeba rozumně vybírat garážová vrata. Ta moderní mají těsnění mezi každou sekcí a tím, jak jejich konce doléhají až k zemi, pomocí těsnící gumy zajistí, že ani v největších mrazech nezamrzne.

Úspora vody

Po nastěhování do nového domova je nutné omezit zbytečné svícení. Náklady je možné snížit nainstalováním úsporných žárovek, které spotřebovávají oproti klasickým o čtvrtinu méně energie. A životnost je desetkrát delší. U venkovního osvětlení jsou dobrou volbou pohybové senzory a automatické časovače, které lze ovládat i na dálku. Neplýtvat vodou lze také mnoha způsoby. Používáním úsporných domácích spotřebičů, nainstalováním termostatické růžice do sprchy v koupelně či využitím dešťové vody na zalévání zahrady. Čistý vzduch v novém domově zajistí především živé květiny a k úklidu je nejlepší používat prostředky, které jsou běžně v domácnosti či čisticí prostředky s eko označením.