Proč se věda tak často mění


Je pravdou, že jsme dlouhou dobu na vědu velmi spoléhali, a v mnoha ohledech stále ještě spoléháme. Nelze však pominout, že má hned několik problémů a věcí, které běžným lidem vadí. Jednou z nich je fakt, že se to, co říká, poměrně často mění. Typickým příkladem může být vznik lidské rasy, kdy se datování neustále posouvá jedním či druhým směrem, ale také zdravotnické rady. To samozřejmě vyvolává nedůvěru – jak si můžeme být jisti, že to, co tvrdí nyní, je pravda? Jak jí můžeme věřit?

 

Co si však běžný člověk neuvědomuje je fakt, že pro tyto změny je dobrý důvod, a že jsou v podstatě základem vědeckého pokroku. Principem je totiž to, co víme, neustále zkoumat pomocí nových prostředků a konfrontovat s novými údaji a objevy, které máme k dispozici. To však znamená také časté přehodnocování výsledků, což lidé nevidí rádi. Je to ostatně jeden z důvodů, proč někteří utíkají k náboženství. Nabízí jim totiž jistotu neměnnosti. Neuvědomují si však, že cenou za to je stagnace.

 

očkování v současné době dělá mnohým starosti

 

Ano, je pravdou, že občas to může způsobovat problémy, ovšem ani zdaleka ne v takové míře, v jaké si lidé myslí. Oblíbeným příkladem, který je uváděn, jsou cigarety. Tvrdí se, že je krátce po jejich vzniku lékaři propagovali a doporučovali je na nejrůznější, především dýchací, obtíže. Jako důkaz máme nejrůznější reklamy a spoty, ve kterých o tom lékaři skutečně hovoří.

 

právě věda zlepšila lékařskou péči

 

Ovšem je potřeba vědět, že tyto nevypráví ani zdaleka celý příběh. Ve skutečnosti bylo jen minimum lékařů, kteří by cigarety doporučovali, a valná většina z nich byla placena nejrůznějšími tabákovými společnostmi, podobně jako zubaři, kteří vystupují v reklamách na zubní pasty a kartáčky. A jako na takové na ně musíme hledět – jako na herce, kteří jsou placeni za určitou roli.

 

Popravdě se ukázalo, že je nakonec lepší vše, co známe, neustále podrobovat skrutinizaci. Jen tak si totiž můžeme být jisti, že jsme neudělali chybu, a pokud ano, že ji najdeme a opravíme. Jistě, není to dokonalý systém a nenabízí absolutní pravdu. Ukazuje nám pouze, jaká je podle současných nejnovějších poznatků – a to by nám mělo stačit.