Proč snížit přílišnou tvrdost vody v bazénu


Provozujete zahradní bazén nebo se k tomu teprve chystáte a bydlíte v lokalitě, kde se vyskytuje příliš tvrdá voda? Pak vězte, že nejste sami, na našem území je takových míst celá řada, což je dáno zejména vápenitým podložím. Kupříkladu v oblasti Českého krasu, který pokrývá část Středočeského kraje, a zasahuje až na území Prahy, je v podloží mnoho vápence, a ten promlouvá i do složení čerpané vody. Tvrdá až velmi tvrdá voda je sice vhodná pro přípravu pokrmů, protože obsahuje pro organismus dobře vstřebatelné ionty vápníku a hořčíku, ale pokud je jich tu velmi mnoho, není to zrovna žádoucí pro práci domácích spotřebičů. Usazování zejména vápenitých iontů na povrchu vnitřních částí konvic, praček a dalších spotřebičů může narušit jejich funkci a vyřadit je z činnosti.

bazén na zahradě

Velmi podobné je to i ve vašem bazénu, tam ionty vápníku vysloveně přilnou ke stěnám a ke dnu nádrže na koupání a vytvoří tu nežádoucí povlak. Vápenité ionty jsou také vynikající živnou půdou pro bakterie nebo řasy a je pak velmi obtížné se takového nánosu zbavit. Právě proto je důležité snižovat tvrdost vody v bazénu pomocí vhodných chemických prostředků.

voda v bazénu

Nemějte však obavy o vaše zdraví, nejedná se o žádné toxické chemikálie, které by ohrožovaly chod bazénu, tyto látky pouze reagují s vápníkem, zbavují nádrž usazeného povlaku, uvolňují vápník do vody a zabraňují jeho usazování. Zároveň zbavují vodu bělavého zákalu, který je právě pro tvrdou vodu s vyšším obsahem vápenitých iontů typický.S přípravky pro snížení tvrdosti vody pak můžete i nadále pokračovat v provozování bazénu bez obav z nežádoucího vlivu vápenitých úsad, můžete vodu do bazénu doplňovat přirozenou cestou, jak jste zvyklí, a to buď z vrtu přímo ze studny, anebo z vodovodního řadu. A chcete-li snížit vypařování vody z nádrže, zakrývejte ji krycí solární plachtou.