Zateplujeme fasádu i zahradní domek


Zateplování rodinných domů je dnes již běžnou stavební činností. Využívá se k tomu nejčastěji fasádní polystyren 5 cm a minerální vata. S těmito materiály lze docílit velmi dobrých tepelně izolačních vlastností a snížit únik tepla z vytápěných prostor, a stejně tak snížit průnik chladu zvenčí do vnitřních prostor. Izolace staveb má význam i v létě, kdy chrání objekty před následky tropických veder.

vše pro děti

Dříve si lidé dokázali poradit tím, že stavěli své příbytky z kamene, a pokud zavítáte do některého ze středověkých hradů v letním vedru, velmi příjemně se uvnitř ochladíte i bez klimatizace. Výhodu mají také ti, co bydlí v kamenných domech, například na Kladensku a Rakovnicku se stavěly domy z opukového kamene a mezi vnějším opláštěním a vnitřním zdivem stavebníci ponechávali vzduchovou mezeru jako přirozený tepelný izolant. V těchto domech bylo v zimě příjemné teplo i s malou spotřebou paliva na topení v kamnech, a v létě tu nebylo takové horko, jako v jiných stavbách.

zahradní domečky

Dnes není nutné spoléhat se na drahou a náročnou výstavbu zdiva z kamene, ale můžete důkladně zateplit i docela jednoduchou dřevostavbu. A dokonce i zahradní domek pro děti.

Postavit zahradní altán nebo domek pro děti není obtížné, vystačíte se skromným půdorysem 3 x 4 metry. Na základní desku pak umístíte několik řad pórobetonových tvárnic, které zastřešíte vazbou z dřevěných krovů a lehkou střešní krytinou, například kanadským šindelem. Domeček pro děti může mít jen jedno malé okno a v průčelí vstupní dveře a uvnitř je možné instalovat elektrický přímotop pro přitápění v jarních a podzimních měsících. Zahradní domek si děti velmi rychle oblíbí, protože tu mohou i přespávat, vodit si tam své kamarády a nerušeně si tu hrát se stavebnicemi, autíčky i panenkami. V zahradním domku také mají potřebné soukromí a klid. Dětem můžete pouze občas donést občerstvení a tekutiny pro pitný režim, ale jinak si tu spokojeně vyhrají samy.